Home Ceny aparatów słuchowych

Ceny aparatów słuchowych

Współczesne aparaty słuchowe wykorzystują najnowsze osiągnięcia techniki - większość modeli jest oparta na cyfrowym przetwarzaniu dźwięków. Tak na prawdę są one mikroskopijnymi komputerami o olbrzymiej mocy obliczeniowej. Dźwięk wchodzący przez mikrofon jest zamieniany na postać cyfrową oraz obrabiany - w zależności od programu. Zazwyczaj jest on tak dobrany, aby wyciszyć szum otoczenia a uwypuklić ludzka mowę. Z tego powodu ceny aparatów słuchowych możemy porównać do cen komputerów. Możemy kupić najtańsze modele laptopów za 1000-1500 zł, jak i takie - wyposażone w czterordzeniowe procesory oraz super wydajne karty graficzne za 10.000 zł. Identyczna sytuacja jest z aparatami słuchowymi.

Aparaty słuchowe pod względem cenowym możemy podzielić na trzy klasy

  • Klasa ekonomiczna - cena od 1500 - 2500 zł
  • Klasa średnia - cena 2500 - 5000 zł
  • Wysoka klasa - cena powyżej 5.000 zł (obecnie w Polsce najdroższe modele kupimy za ok  10.000 zł)

Markowi producenci aparatów nie oferują aparatów tańszych niż ok 1500 zł, a to co jest sprzedawane na bazarach i targach za 10 czy 200 zł

Wbrew pozorom na cenę nie wpływa zbytnio typ aparatu. Czy będzie to zauszny model, czy wewnątrzuszny, a nawet wewnątrzkanałowy (trzykrotnie mniejszy od zausznego) cena zostaje zazwyczaj podobna. Wynika to z faktu, że płacimy przede wszystkim za technologię obróbki dźwięku - procesor i oprogramowanie - mówiąc w dużym uproszczeniu. Musimy jedynie pamietać, że w aparatach wewnątrzkanałowych oraz wewnątrzusznych płacimy dodatkowo za obudową aparatu (ok 200 zł). W zausznych płacimy z kolei za wkładkę douszną (od 50 do 90 zł)

Przykładowo - aparat Widex Mind 330 zauszny kosztuje 4900 zł + od 50 do 90 zł za wkładkę, natomiast wersja wewnątrzkanałowa 4950 zł + 200 zł obudowa.

 

Sonda

Jakiego typu aparat słuchowy używasz?
 

Portal na Facebooku