Home Jaki aparat słuchowy kupić

Jaki aparat słuchowy kupić

Od właściwego wyboru aparatu słuchowego zależy w dużej mierze komfort słyszenia, rozumienia mowy - i co za tym idzie życia. Jest on więc bardzo istotny i nie sprowadza się tylko do wyboru  ładniejszego i droższego modelu. Przede wszystkim należy odrazu to powiedzieć - aparat słuchowy jest urządzeniem ortopedycznym i musi być wybrany pod opieką lekarza - laryngologa oraz specjalisty audiologa.

Aparaty tanie a aparaty dobre

Na początku wyjaśnijmy także jedno - w sprzedaży są dostępne aparaty słuchowe kilku renomowanych firm, które znacznie komfort słyszenia i zrozumienia mowy. Możemy również kupić coś co jest sprzedawane pod nazwą "aparat słuchowy" - kosztuje nawet od 10 zł do ok 300-400 zł.

Tego typu urządzenia można kupić na poplularnym internetowym serwisie aukcyjnym (allegro.pl) oraz na wszelkiego rodzaju targach, bazarach oraz sklepach z tanimi produktami z Chin.

Komfort

Różnica pomiędzy aparatem za 20 zł a aparatem za 1000 zł jest kolosalna. Niby oba wzmacniają dźwięki, ale  ten tańszy robi to w najprostszy sposób - wzmacnia "wszystko jak leci' - czyli zarówno mowę, jak i całe otoczenie - hałas ulicy, szum gotującej się wody, radio czy nawet szum lejącej się wody w łazience. Aparaty wysokiej klasy - szczególnie cyfrowy potrafi całe tło wyciszyć uwypuklając ludzką mowę. Dzięki temu dopiero możemy powiedzieć że aparat słuchowy nam pomaga.

I zdrowie

Tani aparat słuchowy może nam uszkodzić słuch !   W jaki sposób ? Przede wszystkim nie będzie on dobrany właściwie do naszej charakterystyki niedosłuchu - pamiętajmy - każda wada słuchu jest inna. Słyszenie to bardzo skomplikowany proces. Najprościej mówiąc w różnych częstotliwościach dźwiękowych każdy z nas inaczej słyszy. Dobry aparat jest programowany do tego ubytku - i jeśli dajmy na to mamy niedosłuch w niskich częstotliwościach - to aparat wzmocni tylko te dźwięki, a pozostałe pozostawi bez zmiany. Tani aparat słuchowy wzmocni "wszystko jak leci" i skutek będzie taki że po kilku miesiącach będziemy mieli jeszcze bardziej uszkodzony słuch. Mało tego. Groźną dla naszego słuchu jest sytuacja, gdy znajdziemy się w bardzo głośnym środowisku - np na ruchliwej ulicy, czy też na dyskotece lub podczas koncertu. W takim miejscu dźwięk dochodzi do 100 decybeli, a powyżej większej -  jest to wartość, która może już uszkodzić poważnie słuch. W takich - skrajnych warunkach ujawniaja sie bardzo powazna wada tanich aparatów: dodatkowo wzmocnią one wszystkie dźwięki co się skończy jeszcze większym uszkodzeniem słuchu. Co natomiast powinien zrobić dobry aparat słuchowy ? Dostosować się do warunków - czyli w coraz bardziej głośmym środowisku coraz mniej wzmacniać dźwięki.

Cena aparatu słuchowego

Wiele osób pyta o cenę aparatu słuchowego. Nie da sie ukryć, że aparaty słuchowe kosztują sporo. Cena dobrych modeli zaczyna sie w okolicach 1500 zł a kończy na ok 12.000 zł

Na jakich firm aparaty słuchowe mamy zatem zwrócić uwagę ? Poniżej przedstawiamy godnych polecenia i sprawdzonych producentów aparatów słuchowych dostępnych na naszym rynku.

  • Widex
  • Phonak
  • Oticon
  • Siemens
  • Audio-Service
  • Beltone
  • Bernafon
  • Beltone
  • Starkey
  • Interton

 W kolejnych odcinkach przedstawimy bliżej problem doboru właściwego aparatu słuchowego oraz przedstawimy poszczególne modele aparatów wymienionych wyżej firm..

 

 

Sonda

Jakiego typu aparat słuchowy używasz?
 

Portal na Facebooku