Home Teoria

Teoria

Ucho składa się z trzech głównych części:

•    Ucha zewnętrznego
•    Ucha środkowego
•    Ucha wewnętrznego

Ucho zewnętrzne

To co widzimy i nazywamy potocznie „uchem” określa się mianem małżowiny usznej. Jej zadanie polega na zbieraniu fal dźwiękowych i kierowaniu ich do przewodu słuchowego zewnętrznego, gdzie ulegają wzmocnieniu. Ucho zewnętrzne kończy się błoną bębenkową która zamyka przewód słuchowy i pod wpływem dźwięków wpada w drgania (tak jak membrana bębna).

Ucho środkowe

Drgania błony bębenkowej przekazywane są do ucha środkowego, w którym znajdują się najmniejsze w organizmie człowieka kosteczki: młoteczek, kowadełko  i strzemiączko. Rolą kosteczek słuchowych jest wzmocnienie fali dźwiękowej i przekazanie drgań poprzez okienko owalne do płynu wypełniającego ucho wewnętrzne. Płyn w uchu wewnętrznym odgrywa rolę nie tylko w procesie słyszenia, ale też w utrzymywaniu równowagi naszego ciała. Przewód, który rozpoczyna się w obrębie dna jamy bębenkowej, zwany trąbką słuchową lub trąbką Eustachiusza, kończy się z drugiej strony w części nosowej gardła. Jego rolą jest utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia powietrza w jamie bębenkowej.

Ucho wewnętrzne

Dźwięk dociera do ślimaka, który jest systemem kanałów o kształcie muszli ślimaka winniczka. Wypełniony jest płynem, który przemieszcza się pod wpływem drgań okienka owalnego. Przemieszczający się płyn wprawia w ruch około 25 000 delikatnych komórek słuchowych, które przekształcają energię mechaniczną w impulsy elektryczne przekazywane do włókien nerwu słuchowego. Te wędrują dalej do mózgu, gdzie są analizowane i interpretowane przez wyspecjalizowane ośrodki w korze mózgowej. W ten sposób słyszymy.

 

Sonda

Jakiego typu aparat słuchowy używasz?
 

Portal na Facebooku